Themes - Twenty Twenty-Four - en to it translation catalogue (308 entries)

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
it: <em>Études</em> non è confinata nel passato—abbiamo una passione per i design all'avanguardia che danno forma al nostro mondo oggi.

en: A collection of full page layouts.
it: Una collezione di layout di pagine intere.

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
it: Una rampa che segue un muro curvo al Kiasma Museu, Helsinki, Finlandia

en: About
it: Chi siamo

en: About the author
it: Info sull'autore

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
it: Una scala vuota sotto un tetto ad angolo a Darling Harbour, Sydney, Australia

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
it: Études offre soluzioni complete di consulenza, management, design e ricerca. La nostra visione è di essere all'avanguardia dell'innovazione nell'architettura, e di promuovere la comunità globale di architetti ed entusiasti uniti da una passione per la creazione degli spazi. Ogni impresa nell'architettura è un'opportunità per dare forma al futuro.

en: Arrow icon
it: Icona freccia

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
it: Pagine

en: Building exterior in Toronto, Canada
it: Esterno di un edificio a Toronto, Canada

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
it: Abbonati

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
it: Iscriviti

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
it: Abbonati

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
it: Chi siamo

[ctx: Button text of this section]
en: Download app
it: Scarica l'app

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
it: Come funziona

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
it: Chi siamo

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
it: Prenota il tuo posto

en: Careers
it: Opportunità di lavoro

en: Checkmark
it: Segno di spunta

[ctx: Color name]
en: Accent
it: In risalto

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
it: In risalto / cinque

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
it: In risalto / quattro

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
it: In risalto / tre

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
it: In risalto / due

[ctx: Color name]
en: Base / Two
it: Base / due

[ctx: Color name]
en: Contrast
it: Contrasto

[ctx: Color name]
en: Contrast / 2
it: Contrasto / 2

[ctx: Color name]
en: Contrast / 3
it: Contrasto / 3

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
it: Contrasto / tre

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
it: Contrasto / due

en: Comments
it: Commenti

en: Contact
it: Contatti

en: Contact Us
it: Contattaci

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
it: Études è un'azienda all'avanguardia che fonde armonicamente creatività e funzionalità per ridefinire l'eccellenza in architettura.

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
it: Pagina senza titolo

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
it: Pagina con barra laterale

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
it: Pagina con immagine ampia

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
it: Articolo singolo con barra laterale

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
it: Lasciare un segno indelebile nel paesaggio di domani.

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
it: La rinnovata Art Gallery ha il compito di ridefinire l'orizzonte culturale di Toronto, fungendo da punto di incontro tra espressione artistica, coinvolgimento della comunità e meraviglia architettonica. Il progetto di espansione e di ristrutturazione rende omaggio alla ricca storia dell'Art Gallery abbracciandone allo stesso tempo il futuro, assicurando che la galleria rimanga un faro di ispirazione.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
it: Con meticolosa attenzione ai dettagli e una devozione all'eccellenza, creiamo spazi che ispirano, elevano e arricchiscono le vite di chi li abita.

[ctx: Designation of Person Provided Testimonial]
en: CEO, Greenprint
it: Greenprint CEO

en: Designed with %1$s
it: Progettato con %1$s

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
it: Nero e celeste

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
it: Nero e ruggine

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
it: Nero e salvia

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
it: Nero e arenaria

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
it: Nero e bianco

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
it: Grigio scuro e rosso cannella

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
it: Grigio scuro e verde oliva

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
it: Grigio scuro e acciaio

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
it: Grigio scuro e noce

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
it: Grigio scuro e bianco

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
it: Da ruggine scuro a beige

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
it: Arancione e bianco

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
it: Accedi a 20 esclusivi articoli di <em>Études</em> ogni mese.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
it: Accedi a 5 esclusivi articoli di <em>Études</em> ogni mese.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
it: Accesso esclusivo all'app <em>Études</em> per iOS e Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
it: Accesso esclusivo all'app <em>Études</em> per iOS e Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
it: Accesso illimitato ed esclusivo agli articoli di <em>Études</em>.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
it: Edizione stampata settimanale.

en: Financial apps for families
it: App finanziarie per famiglie

en: Follow
it: Segui

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
it: Grandissimo

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
it: Molto grande

[ctx: Font size name]
en: Large
it: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
it: Medio

[ctx: Font size name]
en: Small
it: Piccolo

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
it: Verticale da azzurro a ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
it: Verticale da color ebano a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
it: Verticale da color ebano a marrone scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
it: Verticale staccato da beige a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
it: Verticale staccato da beige a lino

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
it: Verticale staccato da beige a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
it: Verticale staccato da color cannella a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
it: Verticale staccato da color ebano a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
it: Verticale staccato da color ebano a marrone scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
it: Verticale staccato da color ghiaccio ad azzurro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
it: Verticale staccato da color inchiostro a color ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
it: Verticale staccato da color inchiostro a color ardesia

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
it: Verticale staccato da color menta a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
it: Verticale staccato da color oceano a color ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
it: Verticale staccato da color oceano a color ardesia

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
it: Verticale staccato da color oliva a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
it: Verticale staccato da color peltro a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
it: Verticale staccato da color peltro a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
it: Verticale staccato da color ruggine a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
it: Verticale staccato da color ruggine a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
it: Verticale staccato da marrone scuro a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
it: Verticale staccato da marrone scuro a grigio talpa

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
it: Verticale staccato da color salvia a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
it: Verticale staccato da arenaria a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
it: Verticale staccato da color ardesia a ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
it: Verticale staccato da acciaio a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
it: Verticale staccato da grigio talpa a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
it: Verticale staccato da color ruggine trasparente a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
it: Verticale staccato da color noce a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
it: Verticale da color inchiostro a color ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
it: Verticale da color inchiostro a color oceano

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
it: Verticale da color lino a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
it: Verticale da color oceano a color ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
it: Verticale da color oceano a color ardesia

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
it: Verticale da color ruggine a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
it: Verticale da marrone scuro a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
it: Verticale da color ardesia a color ghiaccio

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
it: Verticale sfumato da beige a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
it: Verticale sfumato da color cannella a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
it: Verticale sfumato da color legno a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
it: Verticale sfumato da color menta a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
it: Verticale sfumato da color oliva a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
it: Verticale sfumato da color peltro a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
it: Verticale sfumato da color peltro a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
it: Verticale sfumato da color ruggine a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
it: Verticale sfumato da color salvia a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
it: Verticale sfumato da arenaria a bianco

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
it: Verticale sfumato da acciaio a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
it: Verticale sfumato da noce a grigio scuro

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
it: Verticale da grigio talpa a beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
it: Verticale da color ruggine trasparente a beige

en: Green staircase at Western University, London, Canada
it: Una scala verde alla Western University, London, Canada

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
it: Pagina non trovata

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
it: FAQ

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
it: Una passione per la creazione di spazi

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
it: Un impegno verso innovazione e sostenibilità

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
it: Études offre soluzioni complete di consulenza, gestione, progettazione e ricerca. Ogni progetto architettonico è un'opportunità per plasmare il futuro.

en: History
it: Cronologia

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
it: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Stati Uniti

en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
it: Scrivo di finanza, management ed economia, il mio libro “%1$s” è appena stato pubblicato.

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
it: Sono <em>Leia Acosta</em>, un'appassionata fotografa che trova ispirazione dal catturare la fuggevole bellezza della vita.

en: Keep up, get in touch.
it: Rimaniamo in contatto.

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
it: Successivo:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
it: Precedente:

en: Latest inflation report
it: L'ultimo rapporto sull'inflazione

en: Links I found useful and wanted to share.
it: Link che ho ritenuto utili e che ho voluto condividere.

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
it: Nessun articolo è stato trovato.

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
it: La pagina che stai cercando non esiste o è stata spostata. Prova con una nuova ricerca usando il modulo qui sotto.

en: Money Studies
it: Studi monetari

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
it: Tabella dei prezzi

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
it: Landing page RSVP

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
it: Membri del team

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
it: Origine delle testimonianze

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
it: Testimonianze

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
it: FAQ

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and list of toggle questions and answers.
it: Una sezione FAQ con un titolo ampio e un elenco di domande e risposte.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
it: Un blocco con un invito all'iscrizione alla newsletter, per una landing page.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
it: Homepage per un blog con una sezione hero, una sezione di testo, una sezione blog e una sezione per l'invito all'azione.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
it: Una pagina aziendale con una sezione hero, una sezione di testo, una sezione servizi, una sezione team, una sezione clienti, una sezione FAQ e una sezione per l'invito all'azione.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
it: Homepage aziendale con una sezione hero, una sezione di testo, una sezione servizi, una sezione team, una sezione clienti, una sezione FAQ e una sezione per l'invito all'azione.

[ctx: Pattern description]
en: A centered itallic text statement with compact padding.
it: Una frase di testo in corsivo centrata con compatta spaziatura interna.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with a avatar, name, and job title.
it: Una sezione di testimonianze centrata con un avatar, un nome e un ruolo lavorativo.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large paddings.
it: Una frase di testo centrata con un'ampia spaziatura interna.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
it: Una sezione con un'immagine di copertina che copre l'intera larghezza.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
it: Una griglia in evidenza di 2 righe e 3 colonne con titoli e testo.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
it: Una sezione footer con un logo centrato, la navigazione e i riconoscimenti per WordPress.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
it: Una sezione footer con colophon e 3 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
it: Una sezione footer con colophon e 4 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
it: Una pagina portfolio con una sezione per la descrizione del progetto, i dettagli del progetto, un'immagine a schermo intero e una sezione galleria con due immagini.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
it: Una sezione galleria con un layout di progetto con 2 colonne con immagini sfalsate.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
it: Una sezione galleria con un layout di progetto con 3 colonne con immagini sfalsate.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
it: Una sezione galleria con un layout di progetto con 4 colonne con immagini sfalsate.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
it: Una sezione galleria con un layout di progetto con 2 immagini.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
it: Una griglia di articoli, con il primo in evidenza, 2 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
it: Una sezione hero con un titolo, un paragrafo, un pulsante che invita all'azione e un'immagine.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
it: Un grande titolo RSVP laterale, una descrizione e un pulsante che invita all'azione.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
it: Un elenco di articoli con sole immagini in evidenza, a 3 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
it: Un elenco di articoli con sole immagini in evidenza, 4 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
it: Elenco di articoli senza immagini, 1 colonna.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
it: Un elenco di articoli, 1 colonna.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
it: Un elenco di articoli, 3 colonne.

[ctx: Pattern description]
en: A porfolio home page that features a gallery.
it: Una homepage di portfolio con una galleria in evidenza.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
it: Una homepage di portfolio con una descrizione e una sezione a 4 colonne di articoli con sole immagini in evidenza.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
it: Una sezione per i prezzi con un titolo, un paragrafo e tre livelli di prezzo.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
it: Una sezione dedicata al team, con un titolo, un paragrafo e 4 colonne per i membri del team.

[ctx: Pattern description]
en: A text only section for project details.
it: Una sezione di solo testo per i dettagli del progetto.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two column section with text in one and image in another.
it: Una sezione di testo, poi una sezione a due colonne con il testo in una e l'immagine in un'altra.

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
it: Un titolo, un paragrafo e un pulsante di invito all'azione a sinistra con un'immagine a destra.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
it: Un titolo, un paragrafo, due pulsanti che invitano all'azione e un'immagine per una sezione di invito all'azione generale.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
it: Un'immagine, un titolo, un paragrafo e un pulsante di invito all'azione, per descrivere i servizi.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
it: Sezione di descrizione del progetto con titolo, paragrafo e immagine.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
it: Una sezione di invito all'azione per chi si abbona, con un titolo, un paragrafo e un pulsante di invito all'azione.

[ctx: Pattern title]
en: About
it: Chi siamo

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
it: Modello delle pagine archivio del blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home
it: Home con blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging home template
it: Modello della home del blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging index template
it: Modello delle pagine indice del blog

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
it: Modello della ricerca nel blog

[ctx: Pattern title]
en: Business home
it: Home versione business

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
it: Modello della home in versione business

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
it: Invito all'azione con immagine a destra

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
it: Invito all'azione allineato al centro

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
it: Affermazione allineata al centro

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
it: Affermazione allineata al centro, piccola

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
it: Testimonianza allineata al centro

[ctx: Pattern title]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
it: Griglia in evidenza, 3 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
it: Footer con logo e navigazione allineati al centro

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
it: Footer con colophon, 3 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
it: Footer con colophon, 4 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
it: Immagine a schermo intero

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
it: Griglia di articoli con in evidenza il primo, 2 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Hero
it: Immagine hero

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
it: Elenco di articoli senza immagini, 1 colonna

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
it: Elenco di articoli in una colonna

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
it: Elenco di articoli in tre colonne

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
it: Landing page della newsletter

[ctx: Pattern title]
en: No results
it: Nessun risultato

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
it: Galleria con immagini sfalsate, 2 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
it: Galleria con immagini sfalsate, 3 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
it: Galleria con immagini sfalsate, 4 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
it: Articoli sfalsati con le sole immagini in evidenza, 4 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
it: Modello delle pagine archivio del portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio hero
it: Portfolio con immagine hero

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
it: Galleria immagini per l'home del portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
it: Modello della home del portfolio con articoli formato immagine in evidenza

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
it: Home del portfolio con immagini in evidenza degli articoli

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio index template
it: Modello delle pagine indice del portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio project overview
it: Anteprima del progetto in portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
it: Modello della ricerca nel portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
it: Modello del singolo articolo del portfolio

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
it: Metadati articolo

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
it: Navigazione articoli

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
it: Articoli con le sole immagini in evidenza, 3 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
it: Prezzi

[ctx: Pattern title]
en: Project description
it: Descrizione del progetto

[ctx: Pattern title]
en: Project details
it: Dettagli del progetto

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
it: Layout del progetto

[ctx: Pattern title]
en: RSVP landing
it: Landing page RSVP

[ctx: Pattern title]
en: Search
it: Ricerca

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
it: Servizi - Invito all'azione con immagine a sinistra

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
it: Barra laterale

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
it: Team, 4 colonne

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
it: Testo con immagini alternate

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
it: Testo del titolo e pulsante sulla sinistra con immagine sulla destra

en: Pill
it: Pillola

en: Popular Categories
it: Categorie popolari

en: Posts
it: Articoli

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
it: da

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
it: Posso candidarmi per essere parte del team o lavorare come appaltatore?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
it: Vorrei incontrare altri colleghi architetti, come posso fare?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
it: Come procedi per lavorare su progetti più piccoli?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
it: Chi c'è dietro Études?

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
it: Prova la fusione di immaginazione e competenza con Études Arch Summit, a Febbraio 2025.

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
it: I nostri servizi

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
it: Prova la fusione di immaginazione e competenza con Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
it: Iscriviti

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
it: Offriamo opzioni flessibili, che puoi adattare alle diverse necessità di ogni progetto.

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
it: Sperimenta la fusione dell'immaginazione e dell'esperienza con Études - il catalizzatore per la trasformazione nel campo dell'architettura che arricchisce il mondo attorno a noi.

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
it: Questo progetto di trasformazione punta a migliorare l'infrastruttura e l'accessibilità della galleria e degli spazi espositivi, preservando allo stesso tempo il suo ricco retaggio culturale.

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
it: Il nostro ampio gruppo di professionisti si rivolge a team eterogeneo, che va da architetti di grande esperienza a rinomati ingegneri.

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
it: Prova la fusione di immaginazione e competenza con Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
it: Accesso alla nostra app

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
it: Consulenza

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
it: Supporto continuo

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
it: Gestione di progetti

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
it: Ristrutturazione e restauro

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
it: Soluzioni d'architettura

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
it: Fai progredire la tua scoperta dell'architettura con l'app Études Architect.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
it: Newsletter Études

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
it: Una varietà di risorse

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
it: I nostri servizi

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
it: Gratuito

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
it: Incontra il nostro team

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
it: Guidare il tuo business attraverso il progetto

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
it: App Études Architect

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
it: Un mondo di articoli che stimolano il pensiero.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
it: Casi di studio che esaltano l'architettura.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
it: Collabora con altri architetti.

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
it: Accesso esclusivo a utili informazioni sul design.

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
it: Sperimenta il mondo dell'architettura.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
it: Mostra i tuoi progetti.

[ctx: Sample price for the first pricing level]
en: $0
it: €0

[ctx: Sample price for the second pricing level]
en: $12
it: €12

[ctx: Sample price for the third pricing level]
en: $28
it: €28

[ctx: Sample role of a team member]
en: Architect
it: Architetti

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
it: Responsabile di progettazione

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
it: Fondatori, CEO e architetti

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
it: Responsabile di progetto

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
it: La nostra gamma completa di servizi professionali si rivolge a una clientela eterogenea, che va dai proprietari di case agli operatori commerciali.

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
it: Iscriviti

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
it: Tieniti al corrente con tutto ciò che devi sapere.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
it: Unisciti a più di 900 iscritti

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
it: 1. Attraverso Études, aspiriamo a ridefinire i confini dell'architettura e dare inizio a una nuova era di eccellenza nel design che lasci un marchio indelebile nell'ambiente delle costruzioni.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
it: 2. Casi di studio che celebrano la maestria possono alimentare la curiosità e accendere l'ispirazione.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
it: La nostra gamma completa di servizi professionali si rivolge a una clientela eterogenea, che va dai proprietari di case agli operatori commerciali. Con un impegno verso l'innovazione e la sostenibilità, Études è il ponte che trasforma sogni architettonici in straordinarie realtà costruite.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
it: Gallerie d'arte - Panoramica

en: Search the website
it: Cerca nel sito web

en: Social Media
it: Social media

[ctx: Style variation name]
en: Rust
it: Ruggine

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
it: La nostra gamma completa di servizi professionali si rivolge a una clientela eterogenea, che va dai proprietari di case agli operatori commerciali.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
it: Meta dell'articolo

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
it: Barra laterale

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
it: “Études ci ha fatto risparmiare migliaia di ore di lavoro, dandoci accesso a prospettive che finora non avevamo mai considerato possibili.”

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
it: La rivitalizzata Art Gallery ha lo scopo di ridefinire il paesaggio culturale.

en: Tourist taking photo of a building
it: Turista che scatta foto di un edificio

en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
it: Twenty Twenty-Four è progettato per essere flessibile, versatile e utilizzabile per qualsiasi sito web. La sua collezione di template e pattern si adatta perfettamente a necessità diverse, come presentare un'azienda, scrivere un blog, o presentare un lavoro. Con pochi ritocchi ai colori e alla tipografia si aprono una moltitudine di possibilità. Twenty Twenty-Four include variazioni di stile e design di pagine intere per velocizzare il procedimento di creazione di un sito, è completamente compatibile con l'editor del sito e sfrutta pienamente i nuovi strumenti di design introdotti in WordPress 6.4.

en: Useful Links
it: Link utili

en: Watch, Read, Listen
it: Guarda, leggi, ascolta

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
it: Un'opera d'arte bianca, geometrica e astratta da Dresda, Germania

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
it: Finestre di un edificio a Norimberga, in Germania

en: With arrow
it: Con freccia

en: With asterisk
it: Con asterisco

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
it: Iscriviti alla newslettere e resta in collegamento con la nostra community

[ctx: search button text]
en: Search
it: Cerca

[ctx: search form label]
en: Search
it: Cerca

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
it: Cerca…

en: the WordPress team
it: il team di WordPress
